Kojení v těhotenství
O kojení v průběhu těhotenství koluje velká spousta mýtů a legend. Pojďme se podívat na to, jak je to doopravdy. Nabízím Vám odpovědi z fundovaných zdrojů, na nejčastější otázky týkající se kojení v průběhu dalšího těhotenství.
Nejprve pár poznámek ze zkušenosti:
- starší dítě se začne chovat u prsu jinak než obvykle – odtrhává se, pláče, odmítá se přisát = děti často „cítí“ nové těhotenství mnohem dříve, než se vůbec zpozdí menstruace a každopádně dříve, než ho zachytí těhotenský test
- žena zažívá při kojení zvláštní či nepříjemné pocity, buď vůči kojícímu se dítěti, nebo může pociťovat nepříjemné pocity na svých bradavkách
- obě situace jsou zapříčiněny změnou hladiny hormonů (kojících a těhotenských)
Nejčastější otázky:
- Existuje riziko potratu nebo předčasného porodu?? V případě normálně probíhajícího těhotenství není dle žádné studie prokázáno, že by kojení v těhotenství vedlo k potratu nebo předčasnému porodu. Vysvětlení je jednoduché – množství hormonu oxytocinu (ten který je zodpovědný za uvolňování mléka, nebo kontrakce při porodu) je tak malé, že ho „přebijí“ těhotenské hormony. V případě jakkoli rizikového těhotenství nebo již prodělaného potratu se poraďte se svým gynekologem.
- Ochuzuji sebe nebo nenarozené dítě o živiny?? Pokud žena dodržuje zásady racionální výživy, nedrží dietu a případně užívá doporučené výživové a vitamínové doplňky (v Británii doporučují všem těhotným užívat vit D a kyselinu listovou), neochuzuje sebe ani dítě o živiny. Pokles vápníku je běžný a přirozený u všech těhotných a kojících žen. Tělo je zásobeno tak, že během těhotenství dokáže vstřebat větší množství vápníku ze stravy, než běžně. Riziko osteoporózy tudíž nehrozí.
- Kojení a ranní nevolnosti? Není prokázáno, že by kojení zvyšovalo výskyt ranní nevolnosti. Je ovšem individuální, jak která žena nevolnosti snáší. Doporučeny jsou malé porce, popíjení chladných tekutin a např. sušenky ještě před tím, než vstanete z postele.
- Kojeni „na sucho“ Během čtvrtého nebo pátého měsíce těhotenství dochází přirozeně vlivem hormonů ke snížení produkce mléka. Toto snížení se nedá „napravit“ ani častějším kojením, nebo intenzivnějším kontaktem. Některé děti se proto přechodně odstaví, jiné se kojí tzv. „na sucho“. Není nutné mít obavy, že starší dítě vypije tomu nenarozenému kolostrum (jeden z mýtů). Kolostrum se spustí po porodu pro novorozence bez ohledu na to, jestli bylo v těhotenství odčerpáváno nebo ne. Naopak kolostrem dopřejete staršímu sourozenci dávku supermléka.
- Bolest bradavek, nepříjemné pocity Většina žen má v období kojení na sucho bolestivé bradavky, je to také způsobeno těhotenskými hormony. Je to běžný stav, nemějte kvůli tomu špatné svědomí. S větším dítětem se už dá většinou domluvit, vysvětlit mu, že to maminku bolí, případně zkrátit dobu kojení na minimum.
Ať už se rozhodnete kojit v průběhu těhotenství dále, nebo své starší dítě odstavit je jen na Vás. V každém případě potřebujete podporu, protože obojí je pro Vás náročné. Nebojte se požádat o pomoc poradkyni při kojení.
Zdroje:
Pokračující kurz pro poradkyně (M. Topinková)
https://www.checkpregnancy.com/common-pregnancy-symptoms-breastfeeding/
http://www.lllgbbooks.co.uk/uploads/4/2/4/3/42438911/s672691955491582093_p24_i3_w716.jpeg
http://americanpregnancy.org/breastfeeding/breastfeeding-while-pregnant/
http://www.llli.org/nb/nbjanfeb08p32.html
https://www.laleche.org.uk/pregnant-and-breastfeeding/
informace z kurzu Laktační Ligy (MUDr. Mydlilová, MUDr. Vágnerová)
Hodně energie, síly a radosti z kojení
Veronika
Na Vyhlídce 29 Šternberk 78501